نتایج جستجوی شما

تهاتر یا معاوضه ملک در منطقه 22

ارسال شده توسط alilo بر 7 اسفند, 1400
0

تهاتر یا معاوضه ملک در منطقه 22 : تهاتر ملک شاید تا به حال به گوشتان خورده باشد؛ تهاتر انواع مختلفی دارد و تهاتر ملک معروفترین آن‌هاست؛ یک روش معامله معروف که به خاطر شرایط اقتصادی این روزها طرفداران خودش را دارد. در این مقاله می‌خواهیم به تعریف تهاتر بپردازیم و از مزیت‌ها و معایب آن بگوییم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید. 

تهاتر ملک چیست؟

به مبادله کالا به کالا تهاتر گفته می‌شود با این تفاوت که از کالا به عنوان ابزار معامله استفاده نکنیم. برای مثال اگر شما سیب‌زمینی را واحد پول خود قرار دهید و یک خانه را به قیمت هزار سیب‌زمینی خریداری کنید فقط یک معامله حیرت‌انگیز انجام داده‌اید و تهاتری در کار نیست!

در تهاتر باید دو کالا را به صورت همزمان با یکدیگر تعویض کنید. یکی از معروف‌ترین انواع تهاتر، تهاتر ملک است؛ یک سر چنین معامله‌ای حتما یک ملک وجود دارد و این ملک می‌تواند با ملکی دیگر، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، ماشین و … معاوضه و معامله شود؛ مثلاً شما زمینی دارید و یک مهندس ساختمانی آن را از شما می‌خرد و در عوض دو واحد از ملک‌های ساخته شده در آن زمین را به شما می‌دهد، در این‌صورت هم تهاتر ملک صورت گرفته است. 

شاید بعضی‌ها با خود بپرسند چه دلیلی وجود دارد برای تهاتر و چرا تمامی معاملات به صورت نقدی انجام نمی‌شود؟! 

قطعا معامله‌های نقدی اولین انتخاب افراد هستند؛ اما در زمان‌هایی که کسی ملکی دارد که به فروش نمی‌رسد، تهاتر انتخاب عاقلانه و سودمندی است. 

از طرفی متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها ارزش ریال ایران روز به روز پایین می‌آید و بیشتر مالکان ترجیح می‌دهند پول نقد در دست نداشته باشند؛ چرا که در هر زمانی که ملک به فروش می‌رسد تا زمانی که دوباره ملکی خریداری کنید، ممکن است ارزش پول پایین بیاید و دیگر امکان معامله نقدی وجود نداشته باشد. 

تهاتر ملک

انواع تهاتر

تهاتر قهری

در تهاتر قهری اختیار دو طرف تاثیری ندارد و همه چیز بر اساس حکم قضایی انجام می‌شود. در تهاتر قهری باید جنس دو دِین (کالا) یکی باشند، به عنوان مثال ملک تنها با ملک تعویض می‌شود؛ مطالبه هم باید در یک زمان و مکان انجام شود و هیچ یک از دین‌ها نباید به شخص سومی تعلق داشته باشد.

تهاتر قراردادی

تهاتر قراردادی با توافق دو طرف معامله انجام می‌شود و در صورتی است که هیچکدام از دو طرف به دلیل تهاتر قهری حاضر به این معامله نشده است؛ برای مثال اگر هر دو دِین یا ملک از نظر زمانی و مکانی با هم تفاوت داشته باشند و یا دِین‌ها از یک جنس نباشند، نمی‌توان تهاتر قهری انجام داد و در این‌صورت تهاتر قراردادی امکان‌پذیر است.

تهاتر قضایی

تهاتر قضایی در حضور دادگاه صورت می‌گیرد. اگر در اصل دِین و یا شرایط انجام تهاتر اختلافی وجود داشته باشد، با رای قضایی تهاتر اتفاق می‌افتد.

ملک منطقه 22 چیتکر

مزایا و معایب معاوضه ملک

یکی از بهترین مزایای تهاتر ملک سرعت عمل در معامله است. اگر دو طرف معامله برای این کار آماده باشند به سرعت می‌توان نقل و انتقال‌های ملک را انجام داد. کافیست ملک‌های مد نظر مشاهده شوند و دو طرف قرارداد رضایت کافی برای خرید ملک یکدیگر را داشته باشند. 

از دیگر مزیت‌های تهاتر ملک باید به پایین آمدن ریسک خرید و فروش اشاره کرد. در تهاتر از آنجایی که پولی در میان قرار نمی‌گیرد و به عبارت ساده‌تر تنها دو ملک هم‌قیمت با یکدیگر طاق زده می‌شوند، خطرهای معامله پایین‌تر است.

تهاتر برای سازندگان هم از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیار پیش می‌آید که یک سازنده در ازای مصالح ساختمانی یکی از واحدهای ساختمان در دست ساخت را به فروشنده مصالح بفروشد. در این معامله، هردو طرف سود خوبی می‌کنند؛ سازنده با پرداخت پول کمتری بنای خود را به اتمام رسانده و فروشنده، در ازای فروش اجناس خود صاحب ملک شده است. 

کارشناسی ملک

تهاتر معالمه‌ای بی‌دردسر است اما اگر به خوبی به تمام جوانب آن دقت شود. یکی از اصلی‌ترین نکات در زمان تهاتر قیمت‌گذاری روی کالاهای در حال مبادله است. اگر شما قصد دارید ملک خود را با یک ملک دیگر تهاتر کنید، حتما باید از یک کارشناس بخواهید تا هردوی آن‌ها را بررسی کند و ارزش‌گذاری درستی روی‌شان صورت گیرد. در این صورت قیمت هر دو ملک مشخص می‌شود و معامله برای هیچکدام از افراد ضرری به بار نمی‌آورد. 

کلام آخر 

به توضیحاتی درباره تهاتر ملک پرداختیم و از مزایا و معایب آن گفتیم. 

در آخر باید به این مساله مهم اشاره کنیم که در تهاتر ملک یا هر کالای دیگری، اصلی‌ترین نکته سود دو طرف است؛ پس تهاتر باید به گونه‌ای صورت گیرد که برای هر دو طرف معامله رضایت و سود به همراه داشته باشد. 

در حال حاضر که بازار ملک با رکود مواجه است، تهاتر می‌تواند اقدامی به‌جا شمرده شود و رضایت خاطر همه را در بر داشته باشد. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر درباره خرید ملک و فروش خود و ضرر و زیان‌های ناشی از آن نگران هستید، معامله از طریق تهاتر را در نظر بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقایسه لیست ها