برای فعال کردن زوم کلیک کنید
درحال جستجو...
متاسفانه نتیجه‌ای پیدا نشد
باز کردن نقشه
دید Roadmap Satellite Hybrid Terrain محل من تمام صفحه قبل بعدی
جستجوی پیشرفته

0 تومان تا 50,000,000,000 تومان

گزینه های جستجو بیشتر
ما پیدا کردیم 0 نتیجه نمایش نتیجه
جستجوی پیشرفته

0 تومان تا 50,000,000,000 تومان

گزینه های جستجو بیشتر
ما پیدا کردیم 0 نتایج
نتایج جستجوی شما

منطقه ۲۲

نوشته شده توسط ali lotfi در شهریور ۲۶, ۱۳۹۸
| ۰

سابقه پیدایش منطقه ۲۲ شهرداری تهران

رشد روزافزون جمعیت و تحولات گسترده و دامنه دار اقتصادی و … بازتابی گسترده در تحولات کالبدی شهر تهران و منطقه 22 تهران ایجاد نموده است، که یکی از پیامدهای آن نحوه شکل گیری منطقه ۲۲ شهرداری تهران است که بدون تردید بزرگترین و وسیعترین توسعه شهری متصل به تهران می باشد.

این منطقه با مساحت 10000 هکتار، با هدف رفع کمبودهای خدماتی حوزه غرب تهران و نیز جابجایی بخشی از جمعیت ساکن در بافت های فرسوده تهران مرکزی و نیز اسکان بخشی از جمعیت شهر تهران ایجاد شد.
منطقه ۲۲ تهران واقع در شمال غرب تهران در 30 سال گذشته تحت پوشش فعالیتهای عمرانی ویژه ای از جهت طرح ریزی و اجرا بوده است و از دهه 1340 عمران این منطقه مورد توجه دست اندرکاران و سازندگان شهر تهران قرار داشته است.

پس از تصویب طرح جامع شهر تهران این منطقه به نام یک شهر جدید تعریف و حوزه آن در دهه 1350 به نام شهر جدید کن به وسیله مهندسین مشاور فرمانفرمایان و همکاران طراحی شده است.
در طول سالهای 49 تا 58 حدود 20درصد از اراضی این منطقه تفکیک شد و مالکین جزئی پیدا کرد و بقیه اراضی به قطعات بزرگ (1000 مترمربع به بالا) تقسیم شد.

در طول جنگ تحمیلی ایران و عراق بعلت در دسترس بودن اراضی منطقه ۲۲ تهران ، 25 % از اراضی توسط نیروهای مسلح جهت ساخت و ساز پادگانهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت و در قسمتی از این اراضی نیز تعاونیهای مسکن شروع به شهرک سازی کردند.
پس از مواجه شدن مسئولین با مشکلات شهر تهران و دستیابی به این نتیجه که می توان این منطقه از شهر را به منطقه ای مطابق با الگوهای شهرنشینی تبدیل نمود و با توجه به امکان گسترش شهر تهران در منطقه ۲۲ که در طرح جامع تهران نیز پیش بینی شده بود شهرداری تهران بر آن شد تا اراضی شمال غرب تهران را به محدوده خدماتی شهر تهران الحاق نماید.

این مطلب را از دست ندهید!
برج مهرگان منطقه 22

از این مطلب هم دیدن فرمایید:

معرفی برج های منطقه 22

بر این اساس طی سالهای 69 تا 73 طرح تفصیلی این منطقه توسط مهندسین مشاور باوند تهیه و سپس در سال 73 تصویب گردید که بنا به ضرورتهای موجود مجدداً توسط مهندســــین مشاور باوند و آرمان شهر بازنگری و طرح تفصیلی جدید در شهریورماه 78 به تصویب کمیسیون ماده 5 رسید.
منطقه ۲۲ تهران آخرین امید شهر تهران برای ایجاد الگوی مناسب و بهینه زندگی شهری است. این منطقه که بنابر ضوابط طرح جامع جزو گسترش پیوسته شهر است هم اکنون به جز شهرکهای پراکنده و تأسیسات و ساختمانهای ورزشگاه آزادی و جنگل چیتگر خالی از ساخت و ساز شهری است.

 

منطقه ۲۲ تهران

 

طرح توسعه منطقه 22 تهران با ابلاغ طرح جامع تهران (مصوب 1370) به شهرداری تهران رسمیت کامل یافته است و بر اساس سیاستگذاری شورای نظارت بر گسترش شهر تهران و کلیات طرح جامع (حفظ و ساماندهی) منطقه ۲۲ تهران باید تمامی کمبودهای خدماتی در مقیاس حوزه غرب تهران را در خود جای دهد.

مقدمه با توجه به رشد روزافزون جمعیت و گسترش مشکلات محدوده شهری (ارتباطات- مسایل زیست محیطی- مالکیت خصوصی اراضی و …) در کلان شهر تهران و به منظور ایجاد منطقه ای با توانهای مثبت و پتانسیل بالای جمعیتی و گردشگری در آینده، منطقه ۲۲ شهرداری تهران در شمال و غرب براساس اصول معماری و شهرسازی نوین شهری شکل گرفت.

این مطلب را از دست ندهید!
منطقه 22

در این میان برنامه ریزی و طراحی فضای سبز یکی از موارد مهم دخیل در زندگی ساکنان و سازمان منطقه است که بر اساس شناخت و تجزیه و تحلیل نیازهای جامعه از یکطرف و امکانات و محدودیتها و نیازهای محیطی از طرف دیگر سازمان داده می شود.

منطقه 22 تهران

با تحقیقات به عمل آمده نیاز شهروندان به فضای سبز را می توان در موارد زیر خلاصه کرد :
– نیاز به زیبایی
– نیاز به اکسیژن
– نیاز به کم کردن صدا و گردوغبار
– نیاز به بالابردن رطوبت
– تفریح و گذراندن اوقات فراغت

در این میان در منطقه ۲۲ تهران تعیین استانداری های قابل قبول و قابل تعمیم به همه کشورها و مناطق وجود ندارد، از همین روست که می بینیم حد سرانه فضای سبز شهری در نشریه 203 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور حداقل 12 و حد مطلوب 40 مترمربع پیشنهاد شده، در حالیکه مطالعات و بررسی های مسکن و شهرسازی سرانه متعارف و قابل قبول فضای سبز شهری را 12-7 متر تعیین می کند که در مقایسه با شاخص تعیین شده از سوی محیط زیست سازمان ملل متحد (25-20 مترمربع برای هر نفر) رقم پایین تری است.

ولی آنچه از دیدگاه محیط اجتماعی در ارتباط با فضای سبز شهری اهمیت دارد، میزان فضای سبز عمومی است یعنی فضای سبزی که رفت و آمد عمومی در آنها بدون مانع باشد.
لذا با توجه به وجود مجموعه مسکونی شهید باقری با ، ایجاد فضای سبز با کاربری عمومی و به منزله یک پارک در مقیاس منطقه ای توجیه پذیر می باشد.

 

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لیست مقایسه