• املاک منطقه 22 تهران ✅

منطقه ۲۲ تهران

منطقه ۲۲ تهران

سابقه پيدايش منطقه ۲۲ شهرداری تهران

رشد روزافزون جمعيت و تحولات گسترده و دامنه دار اقتصادي و … بازتابي گسترده در تحولات كالبدي شهر تهران و منطقه 22 تهران ايجاد نموده است، كه يكي از پيامدهاي آن نحوه شكل گيري منطقه ۲۲ شهرداري تهران است كه بدون ترديد بزرگترين و وسيعترين توسعه شهري متصل به تهران مي باشد.

اين منطقه با مساحت 10000 هكتار، با هدف رفع كمبودهاي خدماتي حوزه غرب تهران و نيز جابجايي بخشي از جمعيت ساكن در بافت هاي فرسوده تهران مركزي و نيز اسكان بخشي از جمعيت شهر تهران ايجاد شد.
منطقه ۲۲ تهران واقع در شمال غرب تهران در 30 سال گذشته تحت پوشش فعاليتهاي عمراني ويژه اي از جهت طرح ريزي و اجرا بوده است و از دهه 1340 عمران اين منطقه مورد توجه دست اندركاران و سازندگان شهر تهران قرار داشته است.

پس از تصويب طرح جامع شهر تهران اين منطقه به نام يك شهر جديد تعريف و حوزه آن در دهه 1350 به نام شهر جديد كن به وسيله مهندسين مشاور فرمانفرمايان و همكاران طراحي شده است.
در طول سالهاي 49 تا 58 حدود 20درصد از اراضي اين منطقه تفكيك شد و مالكين جزئي پيدا كرد و بقيه اراضي به قطعات بزرگ (1000 مترمربع به بالا) تقسيم شد.

در طول جنگ تحميلي ايران و عراق بعلت در دسترس بودن اراضي منطقه ۲۲ تهران ، 25 % از اراضي توسط نيروهاي مسلح جهت ساخت و ساز پادگانهاي نظامي مورد استفاده قرار گرفت و در قسمتي از اين اراضي نيز تعاونيهاي مسكن شروع به شهرك سازي كردند.
پس از مواجه شدن مسئولين با مشكلات شهر تهران و دستيابي به اين نتيجه كه مي توان اين منطقه از شهر را به منطقه اي مطابق با الگوهاي شهرنشيني تبديل نمود و با توجه به امكان گسترش شهر تهران در منطقه ۲۲ كه در طرح جامع تهران نيز پيش بيني شده بود شهرداري تهران بر آن شد تا اراضي شمال غرب تهران را به محدوده خدماتي شهر تهران الحاق نمايد.

از این مطلب هم دیدن فرمایید:

معرفی برج های منطقه 22

بر اين اساس طي سالهاي 69 تا 73 طرح تفصيلي اين منطقه توسط مهندسين مشاور باوند تهيه و سپس در سال 73 تصويب گرديد كه بنا به ضرورتهاي موجود مجدداً توسط مهندســــين مشاور باوند و آرمان شهر بازنگري و طرح تفصيلي جديد در شهريورماه 78 به تصويب كميسيون ماده 5 رسيد.
منطقه ۲۲ تهران آخرين اميد شهر تهران براي ايجاد الگوي مناسب و بهينه زندگي شهري است. اين منطقه كه بنابر ضوابط طرح جامع جزو گسترش پيوسته شهر است هم اكنون به جز شهركهاي پراكنده و تأسيسات و ساختمانهاي ورزشگاه آزادي و جنگل چيتگر خالي از ساخت و ساز شهري است.

 

منطقه ۲۲ تهران

 

طرح توسعه منطقه 22 تهران با ابلاغ طرح جامع تهران (مصوب 1370) به شهرداري تهران رسميت كامل يافته است و بر اساس سياستگذاري شوراي نظارت بر گسترش شهر تهران و كليات طرح جامع (حفظ و ساماندهي) منطقه ۲۲ تهران بايد تمامي كمبودهاي خدماتي در مقياس حوزه غرب تهران را در خود جاي دهد.

مقدمه با توجه به رشد روزافزون جمعيت و گسترش مشكلات محدوده شهري (ارتباطات- مسايل زيست محيطي- مالكيت خصوصي اراضي و …) در كلان شهر تهران و به منظور ايجاد منطقه اي با توانهاي مثبت و پتانسيل بالاي جمعيتي و گردشگري در آينده، منطقه ۲۲ شهرداري تهران در شمال و غرب براساس اصول معماري و شهرسازي نوين شهري شكل گرفت.

در اين ميان برنامه ريزي و طراحي فضاي سبز يكي از موارد مهم دخيل در زندگي ساكنان و سازمان منطقه است كه بر اساس شناخت و تجزيه و تحليل نيازهاي جامعه از يكطرف و امكانات و محدوديتها و نيازهاي محيطي از طرف ديگر سازمان داده مي شود.

منطقه 22 تهران

با تحقيقات به عمل آمده نياز شهروندان به فضاي سبز را مي توان در موارد زير خلاصه كرد :
– نياز به زيبايي
– نياز به اكسيژن
– نياز به كم كردن صدا و گردوغبار
– نياز به بالابردن رطوبت
– تفريح و گذراندن اوقات فراغت

در اين ميان در منطقه ۲۲ تهران تعيين استانداري هاي قابل قبول و قابل تعميم به همه كشورها و مناطق وجود ندارد، از همين روست كه مي بينيم حد سرانه فضاي سبز شهري در نشريه 203 سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور حداقل 12 و حد مطلوب 40 مترمربع پيشنهاد شده، در حاليكه مطالعات و بررسي هاي مسكن و شهرسازي سرانه متعارف و قابل قبول فضاي سبز شهري را 12-7 متر تعيين مي كند كه در مقايسه با شاخص تعيين شده از سوي محيط زيست سازمان ملل متحد (25-20 مترمربع براي هر نفر) رقم پايين تري است.

ولي آنچه از ديدگاه محيط اجتماعي در ارتباط با فضاي سبز شهري اهميت دارد، ميزان فضاي سبز عمومي است يعني فضاي سبزي كه رفت و آمد عمومي در آنها بدون مانع باشد.
لذا با توجه به وجود مجموعه مسكوني شهيد باقري با ، ايجاد فضاي سبز با كاربري عمومي و به منزله يك پارك در مقياس منطقه اي توجيه پذير مي باشد.

 

5/5 (4 Reviews)
img

سردبیر

  مطالب مرتبط

  پروژه دانشگاه تهران در منطقه 22

  پروژه دانشگاه تهران در منطقه 22 موقعیت پروژه دانشگاه...

  ادامه مطلب
  توسط سردبیر

  برج ونوس در منطقه 22

  برج ونوس در منطقه 22 برج ونوس واقع در منطقه 22 در نزدیکی...

  ادامه مطلب
  توسط سردبیر

  نکات مهم برای اجاره ملک

  نکات مهم برای اجاره ملک   در مطلب زیر به تمام نکات...

  ادامه مطلب
  توسط سردبیر

  یک دیدگاه در “منطقه ۲۲ تهران”

  • پروژه سیمان تهران منطقه 22 مروارید شهر | املاک منطقه 22 تهران

   8 می 2019 در12:39 ب.ظ

   […] همچنین بخوانید | معرفی کامل منطقه 22 تهران […]

   پاسخ

  پیوستن به گفتگو

  1 × دو =