نتایج جستجوی شما

بازار سنتی ایران مال

ارسال شده توسط alilo بر 28 شهریور, 1398
0

بازار سنتی ایران مال با هدف زنده نگه‌داشتن اصالت مذهبی و ملی و فرهنگ ایرانی-اسلامی ساخته شده است. بازار سنتی ایران مال با الگو گرفتن از بازارهای شهرهای بزرگ مانند اصفهان، تهران، شیراز، تبریز، کاشان، مشهد، قم و …، با رسالت زنده نگه داشتن آداب و رسوم اقوام و سنن مختلف، مکانی مناسب برای تعاملات اجتماعی و شناساندن دوباره‌ی آن به بازدیدکنندگان است. محیطی که با ارتباط قوی و مناسب با کل مجموعه به‌روز ایران مال مکانی با اصالت، خاص، منعطف و اثربخش در راستای رویکردهای اجتماعی  فرهنگی است.

 

 

این بازار دارای دو راه اصلی است که بر هم عمودند و محیطی تجاری را در ۴ طرف راه‌ها به‌وجود آورده‌اند، همچنین در این بازار گنبدهایی که از بازار های سنتی ایرانی الگو گرفته است قرار دارد. یک گنبد مرکزی یزدی‌بندی شده چهارسوی این بازار را تشکیل می‌دهد.تلاش بر این بوده که با کنار هم قرار گرفتن این گنبد ها اصل معماری تاریخی رو تمام این مجموعه جاری شود. در ترکیب شدن این گنبدها، راه ها و راسته بازارهای ایرانی زنده شده است و تا مراجعه کنندگان هنگام حضور در این مکان، محیط تاریخی و اصیل معماری را حس کنند.

املاک منطقه ۲۲ بازار سنتی ایران مال(۷)

همچنین بازار سنتی ایران مال مجموعه‌ای است که با الهام گرفتن از معماری سنتی و بناهای تاریخی ایران ساخته شده است. این بازار ضمن به نمایش گذاشتن تکه‌ای از معماری ایرانی-اسلامی قدیمی، مکانی مناسب برای نشان دادن و همچنین فروختن سوغات، صنایع دستی و محصولات نقاط مختلف ایران می‌باشد. به‌جز ارائه محصولات در بازار سنتی ایران مال، صنعت و هنر ایرانی اصیل هم در این مکان ارائه می شود. در احداث و طراحی این بازار با ارزش از حرفه ای‌ترین و مجرب‌ترین سازندگان و کارشناسان در زمینه‌ی مجموعه­‌های سنتی استفاده شده است.

در کل بازار سنتی ایران مال علاوه بر تزئینات ساختاری مانند مقرنس، کاربندی، قطار مقرنس، یزدی‌بندی، تزئیناتی مانند نقاشی با طرح و موقعیت‌های اسلیمی، کشته‌بری، گچبری، کاشی‌کاری و تنگ‌بری به کار رفته است. در انتخاب و ساخت نقش‌های تزئینی هم به طور کامل الهام گرفته از الگوهای تاریخی ایرانی بوده است. چه در نوع نقش مایه‌ها و چه در مکان‌های قرارگیری تزئینات و چه در نوع رنگ‌ها، نمونه‌های تاریخی ارزشمند موجود در ایران الگوی طراحان بوده است.

املاک منطقه ۲۲ بازار سنتی ایران مال(9)

مرکز ثقل بازارسنتی ایران مال، چهارسوق بازار است. چهارسوق، بازار را به ۴ بخش تقسیم می‌کند و اندازه‌ی هر مغازه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر است. قسمت اول نمایشگاه فیروزه است و تالار هنر و صنعت ایرانی بازار است که صنایع‌دستی با ارزش ایران مانند ظروف مینا، سفال، خاتم‌کاری، آینه‌کاری و … در آن ارائه می‌شود. نمایشگاه عقیق مرکز ارائه فرش دستبافت ایرانی است و در نمایشگاه الماس سوغات تمام شهرهای ایران  اراٍئه می‌شود.

هدف نهایی سازندگان و طراحان ایران ‌مال این بوده تا نشان بدهد که الگوهای تاریخی معماری و هنر ایران هنوز هم پاسخگوی نیازهای زندگی امروز است و ادامه دادن این روش معماری می‌تواند محیطی را به وجود بیاورد که علاوه بر اینکه برای بازدیدکننده جذاب است و معماری اصیل ایرانی را نمایش میدهد با مدرن‌ترین وسایل نیز تجهیز شده است تا روشنایی و تهویه هوا و امنیت این مجموعه تامین شود.

املاک منطقه ۲۲ بازار سنتی ایران مال(10)

در بازار سنتی ایران مال ۲۱۰۰ مترمربع گچ‌بری تشکیل شده از کاربندی، یزدی‌بندی، کاسه‌سازی، مقرنس، تنگ‌بری با طرح‌های اسلیمی و شمسه و ترنجی و ۱۴۰۰ متر طول قطاربندی توسط استادان حرفه ای ایرانی انجام شده است. در این بازار مجموعاً بالغ بر ۴۷۰۰ شاخه لوستر سقفی و دیواری دست‌ساز توسط استادان حرفه ای قرار دارد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقایسه لیست ها